نکات و محصولات مربوط به موی سياه

موی سیاه با سایر انواع مو بسیار متفاوت است. این نوع مو به طور طبیعی خشک است و در معرض آسیب قرار دارد و هنگامی که موی سیاه به لحاظ شیمیایی خنثی باشد، سالم نگاه داشتن آن سخت تر خواهد بود. بسیاری از زنان سیاه پوست از شکستگی و ریزش مو رنج میبرند که از رشد موی آنها جلوگیری میکند.
این مقاله ویژگی های اصلی موی سیاه و چگونگی حفظ سلامت آن را ذکر میکند.

ساختار موی سیاه
مراقبت از موی سیاه باید با در نظر داشتن ساختار خاص موی سیاه صورت پذیرد. موی سیاه مانند دیگر انواع مو دارای بخش های مختلف است:
• کوتیکول لایه خارجی مو است که از بخش اصلی مو مراقبت میکند. این لایه با سبوم پوشیده شده است که موجب درخشش مو میشود. کوتیکول نوعی سلول است که شباهت زیادی به سفال های بام دارد.
• کورتکس موجب استحکام، انعطاف پذیری و بافت مو میشودو
• موی صورت بخشی از پوست است که مو بر روی آن میروید.
• غدد چربی سبوم تولید میکنند که سطح کوتیکول را میپوشاند.
• ملانین رنگدانه موجود در کورتکس است که رنگ مو را ایجاد میکند.
اما بر خلاف دیگر انواع مو، موی سیاه دارای شکل بیضوی است که نوعی ساختار منحصربفرد برای آن ایجاد میکند که مستعد شکستگی است. برای کمک به رشد بیشتر این نوع مو باید از محصولات مراقبت مو که مواد مغذی موی سیاه را تامین میکنند استفاده کرد.

رطوبت، تخلخل و انعطاف پذیری موی سیاه
رطوبت مقدار آب موجود در کورتکس مو است. مقدار آب در بخش های مربوط بیشتر و در نواحی خشک کمتر است.
تخلخل توانایی مو برای جذب آب و مواد شیمیایی است. در صورتی که تخلخل مو طبیعی باشد، مو قادر به جذب یا آزادسازی رطوبت زیاد نخواهد بود. مویی که درای تخلخل زیاد باشدقادر به حفظ رطوبت خود نخواهد بود و شبیه اسفنج است. این نوع مو آب را به راحتی به درون میمکد اما قادر به حفظ آن نیست.
انعطاف پذیری توانایی مو برای خم شدن و بازگشت به وضعیت عادی است. موی مرطوب باید به میزان نیمی از طول خود خم شده و دچار شکستگی نشود. در صورتی که انعطاف پذیری موی شما کند است، در صورت خم شدن دچار شکستگی خواهد شد.
موی سیاه به لحاظ شیمیایی خنثی بوده و غالباً بسیار متخلخل است، میزان انعطاف آن کم بوده و محتوی رطوبت آن نیز ناچیز است. به همین دلیل باید اقدامات خاصی برای حفظ سلامت موی سیاه انجام داد تا به بیشترین میزان خود رشد کند.

رشد موی سیاه
اغلب افراد در حدود 100,000 تار مو روی سر دارند. رشد عادی مو برابر با یک چهارم اینچ در هر ماه است که بسیار رشد سریعی محسوب میشود. هر تار مو بر روی سر سه فاز رشد، استراحت و ریزش را تجربه میکند:
• فاز رشد که 3 تا 7 سال به طور می انجامد
• فاز استراحت که تقریباً 2 تا 4 ماه طول میکشد.
• فاز ریزش که 3 تا 4 ماه طول میکشد. ریزش فرایندی طبیعی است که طی آن موی جدید جایگزین موی کهنه میشود. ریزش 50 تا 80 تار مو در روز طبیعی است.

اگر تا کنون متوجه این شده اید که چرا موی شما تا حد مشخصی به رشد ادامه داده و بعد از آن رشد مو متوقف میشود، علت فاز رشد موی شماست. فاز رشد موی خاص شما مدت زمان از پیش تعیین شده ای است که به صورت ژنتیکی تنظیم میشود و هیچ کاری برای تغییر آن نمیتوان انجام داد. شخص دارای فاز رشد طولانی رشد موی بیشتری نسبت به افراد دارای فاز رشد موی کوتاه تر میباشد. به همین دلیل است که فاز آناژن حداکثر طول رشد مو را تعیین میکند.

مشکلات موی سیاه و پوست سر مراقبت از مو باید به نحوی باشد که مشکلات موی سیاه و پوست سر را برطرف کند. شکستگی، خشکی، ریزش، نازکی و رشد کند تنها برخی از این مشکلات هستند.
شکستگی موناشی از آسیب به کورتکس مو است. این آسیب موجب شکنندگی مو میشود به نحوی که مو به راحتی میشکند. حالت دادن مو با حرارت و استفاده از محصولات دارای مواد آسیب زننده میتواند به آسیب دیدن کورتکس منجر شود. حالت دهی با حرارت محتوی رطوبت مو را کاهش داده و موجب تضعیف پروتئین های طبیعی آن میشود. استفاده از مواد شیمیایی بر روی مو به آسیب های اساسی و ریزش مو می انجامد. مویی که در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته طی فرایندهای شیمیایی دچار آسیب میشود و در نتیجه هنگام حالت دهی بیشتر در معرض خطر خواهد بود. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی میتواند سبب تخلخل زیاد و انعطاف پذیری کم مو شود که هر دو به شکستگی مو منجر میشوند. بعلاه استفاده از شامپوهای دارای مواد شیمیایی قوی که منجر به نازکی مو میشوند نیز به شکستگی مو منجر میشود. استفاده از شامپوهای مناسب برای موهایی که تخت درمان های شیمیایی قرار دارند مهم است.
خشکی مو زمانی رخ میدهد که سیوم از پایه مو جدا میشود. موی سیاه به طور طبیعی خشک است و باید به طور منظم مرطوب شود. اما بسیاری از روغن های و محصولات مرطوب کننده موی سیاه را به طور موثر مرطوب نمیکند زیرا رطوبت به پایه مو نفوذ نمیکند. محصولات روغنی باید برای رطوبت رسانی و افزایش درخشش مو استفاده شود. استفاده از روغنی مانند روغن گیاهی Hairfinity Nourishing Botanical Oil میتواند سود زیادی داشته باشدچرا که این محصول حاوی روغن هایی مانند روغن نارگیل است که قادر به نفوذ به پایه مو است.
ریزش فرایندی طبیعی است اما هنگامی که بیش از 80 مو در روز ریزش داشته باشیم این مقدار بسیار زیاد است. این نوع ریزش ناشی از استرس، تغییرات هورمونی، رژیم غذایی و شرایط پوست سر است. بسیاری از زنان بعد از وضع حمل این شرایط را تجربه میکنند. علت این است که هورمون های بارداری مو را در فاز رشد قفل میکنند